Melyik aktív és volt országgyűlési képviselőket befolyásolhatta az ukrán hálózat?

Most érdemes megnézni, Magyar Péteren kívül ki mellett tűnt még fel Tseber Roland.

Az EP döntését követően akár három különböző ügyben is büntetőeljárás indulhat az ellenzéki politikus ellen.
Magyar Péter a közösségi oldalán posztolt a meghallgatással kapcsolatban, amely EP-képviselőként élvezett mentelmi jogának felfüggesztése ügyében tartanak. Nem a konkrét vádakra reagált, inkább figyelemelterelő retorikai eszközökkel igyekezett elterelni a fókuszt az eljárás jogi aspektusairól. Az ellenzéki politikus bejegyzésében kijelentette, hogy csak akkor hajlandó lemondani a mentelmi jogáról, ha Magyarország csatlakozik az Európai Ügyészséghez. A Tisza Párt elnöke jól láthatóan ezzel a feltétellel is igyekszik politikai síkra terelni a kérdést – olvasható a Faktum elemzésében.
Polt Péter legfőbb ügyészként három ügyben kezdeményezte Magyar Péter mentelmi jogának felfüggesztését.
Az egyik esetben az ügyészség azt állítja, hogy Magyar a Dunába dobott egy mobiltelefont, míg a másik két ügyben becsületsértés miatt indult eljárás a politikus ellen, Simonka György volt fideszes képviselő, valamint a Mi Hazánk Mozgalom feljelentése nyomán. Az elemzés rámutat, hogy a parlamenti mentelmi jog célja nem a büntetlenség biztosítása, hanem a törvényhozás függetlenségének és a képviselők szabad munkájának védelme. Ennek értelmében nem alkalmazható olyan esetekben, amikor a képviselőt közönséges bűncselekmény elkövetésével gyanúsítják, különösen ha az eljárás nem politikai tevékenységhez kötődik.
A mentelmi jog felfüggesztését tehát nem csak lehetőségként, hanem az igazságszolgáltatás működőképességének garanciájaként is kezelni kell, különösen megalapozott gyanú esetén. Az Európai Parlament képviselőit kettős mentelmi jog illeti meg. Egyrészt a saját országukban a nemzeti parlamenti képviselőkével azonos védelmet élveznek, másrészt más tagállamokban külön uniós védelem alatt állnak. Ez a védelem kizárólag a mandátum gyakorlásával kapcsolatos tevékenységekre vonatkozik, így minden más ügyben az Európai Parlament dönthet a jog felfüggesztéséről.
Az eljárás menete világos és szabályozott. A nemzeti hatóságok, például az ügyészség, a parlament elnökéhez nyújtanak be kérelmet. Az elnök ezt bejelenti a plenáris ülésen, majd az ügy az Európai Parlament Jogi Bizottságához kerül, amely megvizsgálja az indítványt, és meghallgatja az érintett képviselőt – általában zárt ülésen. A bizottság ezt követően ajánlást készít, amelyet követően a plenáris ülésen a képviselők egyszerű többséggel döntenek a mentelmi jog felfüggesztéséről. Ugyanakkor a Parlamenti szabályok megkövetelik, hogy a többség
az összes EP-képviselő legalább felénél többet képviseljen – a 705 fős összlétszám esetén minimum 353 igen szavazat szükséges, függetlenül a ténylegesen jelenlévő vagy leadott voksok számától.
A döntés megszületése után az EP elnöke haladéktalanul értesíti a nemzeti hatóságokat. Fontos megjegyezni, hogy ebben a szakaszban senki sem arról dönt, hogy az adott képviselő bűnös-e vagy sem, pusztán azt vizsgálják, hogy jogilag lehetséges-e a mentelmi jog felfüggesztése vagy nem. Ez biztosítja, hogy a politikusok ne élhessenek vissza a pozíciójukkal, és ne bújhassanak a mentelmi jog mögé a jogi felelősségre vonás elől.
Ha Magyar Péter mentelmi jogát végül megvonják, véget érhet a hosszú ideje tartó jogi és politikai huzavona. A kormányközeli média várhatóan kiemelt figyelmet kíséri majd a bírósági tárgyalásokat. Mindez komoly károkat okozhat Magyar számára, hiszen évek óta tudatosan építette az európéer, brüsszeli „jótanuló” imázsát, aki retorikai szempontból ugyan nem mindenben ért egyet, mégis a tettek tekintetében belesimul a brüsszeli politikai fősodorba. Ez a kép – amely kifejezetten a hazai balliberális szavazóbázis számára fontos – könnyen éles kontrasztba kerülhet egy esetlegesen büntetőeljárás miatt.
A kialakuló helyzet ráadásul Magyar korábbi kampányígéreteivel is ellentmondásban van. A 2024-es EP-választási kampányban még határozottan bírálta a mentelmi jog intézményét, sőt egy nyilvános fórumon kijelentette, hogy „eltöröljük a mentelmi jogot természetesen. Semmi értelme”. Ezzel szemben most sok ideig épp a mentelmi jog fenntartásában volt érdekelt. Ezen jog esetleges elvesztése nem csupán a korábbi ígéreteivel való szembesítés kockázatait hordozná magában, de az esetleges jogi felelősségre vonás is jelentősen ronthatná a hitelességét a választók szemében.
Nyitókép forrása: faktumprojekt.hu
***
Ezt is ajánljuk a témában
Most érdemes megnézni, Magyar Péteren kívül ki mellett tűnt még fel Tseber Roland.